Niedziela – Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – 26 listopada 2023 r.

Niedziela – Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata
26 listopada 2023 r.

W ostatnią niedzielę roku kościelnego zbieramy się na Eucharystii, by oddać cześć Chrystusowi Królowi, który umarł i zmartwychwstał, by przygotować nam królestwo za każdy dobry czyn, za to żeśmy Go dostrzegli w świecie i przypominali światu, że On ukochał każdego człowieka.

1. Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata to ostatni mocny akord roku liturgicznego przed adwentowym wyciszeniem. Do kalendarza liturgicznego została wprowadzona przez papieża Piusa XI w 1925 roku, na zakończenie przypadającego wówczas Roku Jubileuszowego. W odnowionej liturgii Kościół obchodzi tę uroczystość w ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko ma swój początek i będzie miało swoje ukoronowanie w Chrystusie.
  2. „Nie bójcie się dzielić ze wszystkimi nadzieją i radością Chrystusa Zmartwychwstałego! Strzeżcie iskry, która została w was zapalona, ale jednocześnie nieście ją naprzód. Nie możemy zatrzymać chrześcijańskiej nadziei dla siebie, ponieważ ona jest przeznaczona dla wszystkich” – napisał do młodych Ojciec Święty Franciszek w Orędziu na XXXVIII Światowy Dzień Młodzieży, który w tę niedzielę, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata,obchodzony jest w diecezjach. Jako przykład świadków nadziei Ojciec Święty stawia całemu Kościołowi Polaków: św. Maksymiliana Kolbego i błogosławioną rodzinę Ulmów. Tematem diecezjalnego spotkania młodzieży na całym świecie są słowa z Listu św. Pawła do Rzymian „Weselcie się nadzieją" (Rz 12, 12).
  3. Dzisiejsza uroczystość jest też świętem patronalnym Akcji Katolickiej. Przypomnijmy, że Akcja Katolicka jest publicznym stowarzyszeniem wiernych, a jej zasadniczym celem jest formacja duchowa, moralna, a także kulturalna.
  4. W czwartek, 30 listopada, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętego Andrzeja Apostoła. Był pierwszym uczniem powołanym przez Pana Jezusa, rodzonym bratem Świętego Piotra. Tradycja głosi, że po Zesłaniu Ducha Świętego udał się do Grecji, gdzie oddał życie za wiarę ukrzyżowany głową do dołu. Pamiątką tego są tak zwane krzyże Świętego Andrzeja w kształcie litery „X”. Niech zgiełk andrzejkowych zabaw, jakie się w tym czasie organizuje, nie zagłuszy naszej modlitwy przez wstawiennictwo tego szczególnego patrona.
  5. W I piątek miesiąca spowiedź św. od godz. 17.00.
  6. Czas przygotować się do Adwentu – okresu radosnego i pobożnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. W przyszłą niedzielę, 3 grudnia, wejdźmy w ten piękny, choć krótki czas wyciszeni i odpowiednio duchowo przygotowani. Roraty w naszym kościele od poniedziałku do piątku o godz.00. Dzieci zachęcam o przychodzenie na roraty z lampionami.  W tym roku na Roratach będziemy budowali w naszych sercach stajenkę dla Dzieciątka Jezus. Pomoże w tym św. Franciszek, który 800 lat temu pierwszy zbudował stajenkę w miejscowości Greccio we Włoszech.
  7. W I Niedzielę Adwentu po każdej Mszy św. odbędzie się błogosławieństwo opłatków na stół wigilijny, które będzie można nabyć w zakrystii i w biurze parafialnym.
  8. Wraz z I Niedzielą Adwentu w Kościele w Polsce rozpoczyna się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.
  9. W ubiegłym miesiącu zamontowano balustradę w tylnej części chóru oraz częściowo na schodach zabiegowych na chór z lewej i prawej strony. Bóg zapłać za ofiary składane na realizację płatności za balustradę w ramach kolekty budowlanej, ofiary składane w zakrystii kościoła, biurze parafialnym oraz na konto parafialne. Zapewniam o wdzięcznej modlitwie za ofiarodawców.
  10. W każdą niedzielę dzieci klas trzecich zapraszam na mszę św. o godz. 11.00. W naszej parafii uroczystość I Komunii św. będziemy przeżywać w sobotę, 18 maja 2024 r., o godz. 11.00.
  11. W przyszłą niedzielę, 3 grudnia, o godz. 17. 30 spotkanie dla rodziców młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu Bierzmowania.
  12. W każdą niedzielę młodzież klas ósmych i starszą zapraszam na mszę św. o godz. 18.00. Po mszy św. spotkanie formacyjne w przygotowaniu do sakramentu Bierzmowania.