4 Niedziela Wielkanocna – 30 kwietnia 2023 r.

IV Niedziela Wielkanocna – 30 kwietnia 2023 r.

Chrystusa, który został ukrzyżowany, Bóg uczynił Panem i Mesjaszem. Jest On naszym Pasterzem i bramą prowadzącą do zbawienia. Dzisiaj, w niedzielę Dobrego Pasterza, mamy modlić się za kapłanów, których Chrystus powołał jako swoich pasterzy. Mamy także prosić, by nie zabrakło nigdy tych, którzy w imieniu Chrystusa będą głosić Ewangelię i uobecniać Jego ofiarę.

1. Dzisiejszą niedzielę przeżywamy w Kościele jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. W swoim orędziu papież Franciszek napisał: „Już po raz sześćdziesiąty obchodzimy Światowy Dzień Modlitw o Powołania, ustanowiony przez św. Pawła VI w 1964 r., podczas II Soboru Watykańskiego II. Ta opatrznościowa inicjatywa ma na celu pomóc członkom Ludu Bożego, osobiście i we wspólnocie, odpowiedzieć na wezwanie i na misję, jaką Pan powierza każdemu z nich w dzisiejszym świecie, z jego ranami i nadziejami, wyzwaniami i osiągnięciami. W tym roku proponuję wam refleksję i modlitwę którym będzie przewodził temat „Powołanie: łaska i misja”. Jest to cenna okazja, aby ze zdumieniem odkryć na nowo, że powołanie Pana jest łaską, jest bezinteresownym darem, a jednocześnie jest zadaniem podążania naprzód, wyjścia, aby nieść Ewangelię.”
  2. Rozpoczynają się też Kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele. Ciągle musimy prosić Jezusa Chrystusa – Dobrego Pasterza, aby nigdy nie zabrakło nowych pracowników w Bożej Winnicy. Musimy modlić się o dobre i liczne powołania kapłańskie i zakonne, o ludzi gotowych pójść przemieniać serca innych, podjąć trudne zadania wobec współczesnego świata.
  3. Pod hasłem „Pokój w sercu i na wszystkich drogach” w tę niedzielę w Kościele katolickim w Polsce jest obchodzona XVII Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców. „Zwracamy się do kierowców, motocyklistów, rowerzystów, pieszych i wszystkich użytkowników drogi z apelem o jeszcze większą ostrożność, rozsądek i rozwagę oraz szacunek wobec zasad bezpieczeństwa na drodze oraz zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy” – podkreśla ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska i zastępca krajowego duszpasterza kierowców.
  4. Jutro rozpoczynamy maj, w którym w sposób szczególny będziemy oddawać cześć Maryi, Matce Zbawiciela. W naszej świątyni nabożeństwo majowe w dni powszednie o godz.18.30, w niedzielę o godz.18.45. Serdecznie zapraszam, aby śpiewem Litanii loretańskiej wypraszać wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny w naszych codziennych potrzebach.
  5. We wtorek, 2 maja, przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Modlitwą ogarniemy też rodaków żyjących poza granicami naszej ojczyzny. Nie zapomnijmy o wywieszeniu flag, aby w ten sposób zademonstrować nasze przywiązanie do barw narodowych.
  6. W środę, 3 maja, przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej Patronki naszej ojczyzny. To także kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku.Msze Święte w naszej świątyni będą sprawowane o godz. 9.00,11.00 i 18.00. Zapraszam na wspólną modlitwę, aby przez wstawiennictwo Królowej Polski wypraszać Bożą opiekę dla całego naszego narodu, szczególnie dar jedności i wzajemnego szacunku.
  7. W tym tygodniu przypada I piątek miesiąca, spowiedź święta od godz. 17.00.
  8. W tę niedzielę, 30 kwietnia, na Mszy św. o godz. 11.00 spotkanie dla dzieci klas trzecich w ramach przygotowania do uroczystej I Komunii św.
  9. Spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu Bierzmowania w tę niedzielę, 30 kwietnia, w salce duszpasterskie w domu parafialnym o godz. 17.00.
  10. Trwa czas spowiedzi wielkanocnej, który potrwa do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Zachęcam do skorzystania z sakramentu pojednania i pokuty. Okazja do spowiedzi pół godziny przed każdą Mszą św.
  11. W tym tygodniu patronują nam: poniedziałek, 1 maja, wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika, patrona robotników. Święto ustanowił papież Pius XII w 1955 r.; wtorek, 2 maja, Święty Atanazy (295-373), biskup i doktor Kościoła; czwartek, 4 maja – Święty Florian (III/IV w.), męczennik, patron hutników i strażaków; sobota, 6 maja – Święci Apostołowie Filip i Jakub, najbliżsi uczniowie i świadkowie działalności Jezusa.
  12. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.