3 Niedziela Wielkanocna – 23 kwietnia 2023 r.

III Niedziela Wielkanocna – 23 kwietnia 2023 r.

Dziś przypada trzecia niedziela Wielkanocy. Przeżywamy okres radości płynącej z doświadczenia mocy Chrystusa zmartwychwstałego. Ta moc uzdalnia nas do kochania innych i tworzenia z nimi autentycznej wspólnoty – komunii. Okres od zmartwychwstania do wniebowstąpienia Pan Jezus poświęcił tym, których najbardziej umiłował. Spróbujmy wejść do tego grona, poczujmy się zaproszeni do bliskiego przebywania ze Zmartwychwstałym, które najlepiej realizuje się poprzez nasz pełny udział w Eucharystii.

1. Pod hasłem „Wierzę w Kościół Ojca i Syna i Ducha Świętego” w trzecią niedzielę Wielkanocy w Kościele katolickim w Polsce obchodzona jest Niedziela Biblijna i 7. Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Narodowe Czytanie Pisma Świętego inauguruje 15. Tydzień Biblijny, który w tym roku obchodzony będzie w dniach 23-29 kwietnia. Tegoroczne hasło „Wierzę w Kościół Ojca i Syna i Ducha Świętego” nawiązuje do tematu roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce przyjętego przez Konferencję Episkopatu Polski pt. „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Przedmiotem wspólnotowej lektury będą tym razem fragmenty Ewangelii wg św. Jana. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Niedziela Biblijna przypada 14 dni od Wielkanocy. Pierwsze Narodowe Czytanie Pisma Świętego zostało zainaugurowane w 2016 r. w kontekście obchodów 1050-lecia chrztu Polski. Niedziela i Tydzień Biblijny to inicjatywa kierowana do każdego wierzącego. Pismo Święte, zwłaszcza księgi Nowego Testamentu, przybliżają nam Chrystusa jako naszego Pana i Mistrza. Nie tylko dzisiaj, w Niedzielę Biblijną oraz w ciągu tego rozpoczynającego się Tygodnia Biblijnego, rozważajmy słowo Boże, zwłaszcza zawarte w Ewangeliach.
  2. Za tydzień, 30 kwietnia, przypada Niedziela Dobrego Pasterza, która rozpoczyna Tydzień Modlitw o powołania do służby Bożej.
  3. W niedzielę, 23 kwietnia, na Mszy św. o godz. 11.00 spotkanie dla dzieci klas trzecich w ramach przygotowania do uroczystej I Komunii św. Uroczystość I Komunii św. odbędzie się 27 maja br.
  4. Spotkanie dla rodziców młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu Bierzmowania w tę niedzielę, 23 kwietnia, na Mszy św. o godz. 18.00. Uroczystość Bierzmowania odbędzie się 17 maja br. na Mszy św. o godz. 18.00.
  5. Trwa czas spowiedzi wielkanocnej, który potrwa do niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Zachęcam do skorzystania z sakramentu pojednania i pokuty. Okazja do spowiedzi pół godziny przed każdą Mszą św.
  6. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień.

Dnia 19 kwietnia 2023 r. zmarł w 60 roku życia i 35 roku kapłaństwa śp. ks. kan. Tomasz Pokornowski, proboszcz Parafii pw. NMP Królowej Polski w Cierpicach Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się eksportą pod przewodnictwem bpa Józefa Szamockiego w niedzielę 23 kwietnia o godz. 17.00 w kościele parafialnym w Cierpicach. Msza Święta pogrzebowa pod przewodnictwem bpa Wiesława Śmigla sprawowana będzie w poniedziałek, 24 kwietnia o godz. 11.00 w kościele parafialnym w Cierpicach. Zmarły zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym w Cierpicach. Polecajmy zmarłego Kapłana Bożemu Miłosierdziu.