• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.15 – modlitwa różańcowa  

  9.00 – przed Mszą św. o 8.45 - wypominki roczne  za zmarłych

11.00 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

Niedziela - Urocz. Zesłania Ducha Świętego - 9 czerwca 2019r.

Ogłoszenia duszpasterskie

Niedziela – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – 9 czerwca 2019r.

W parafialnym wieczerniku, z wdzięcznością uwielbiamy Boga, za Ducha Świętego i Jego dary. Prosimy: Niech nasza świątynia, w której w miniony piątek uczestniczyliśmy w uroczystości poświęcenia kościoła i ołtarza, zostanie napełniona wichrem Bożej miłości, który ongiś porwał i zapalił serca apostołów. Niech także Boży pokój zjednoczy nas i przemieni, byśmy byli zdolni dawać świadectwo miłości.

 1. Obchodzimy dziś święty dzień Pięćdziesiątnicy, w którym Duch Święty zstąpił na Apostołów zebranych na wspólnej modlitwie. Wspominamy początek Kościoła i dziękujemy, że Duch Święty towarzyszy wiernym ze swoim światłem i swoją mocą. Wyrażamy również wdzięczność za dar Ducha Świętego otrzymany w sakramentach chrztu i bierzmowania. Dzisiejsza uroczystość kończy okres Wielkanocy.
 2. W tę niedzielę, 9 czerwca, odbędzie się w Toruniu „Marsz dla życia i rodziny” pod hasłem – „Święty Jan Paweł II patron życia i rodziny”. Eucharystii w katedrze o godz. 12.30 przewodniczył będzie Biskup Józef Szamocki. Marsz wyruszy z Rynku Staromiejskiego ok. godz. 14.00 i przejdzie przez centrum miasta.
 3. We wtorek, 11 czerwca, o godz. 18.00 w Centrum Dialogu Społecznego przy WSD w Toruniu odbędzie się szósty wieczór wspomnień z cyklu „Nasze spotkania z bł. ks. Stefanem Wincentym Frelichowskim”. Tym razem zaproszenie do podzielenia się swoim spotkaniem z Błogosławionym przyjął ks. biskup Józef Szamocki, który od wielu lat zaprasza kleryków, księży, siostry zakonne oraz wiernych świeckich do wspólnoty duchowej z bł. ks. Stefanem Wincentym Frelichowskim.
 4. Jutro, w poniedziałek, obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli w Stolicy Apostolskiej prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej Macierzyńskiemu Sercu. Zamykając drugą sesję soborową, papież Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja pełni w historii zbawienia i w mistycznym Ciele Chrystusa – Kościele.
 5. Również w tym tygodniu, w czwartek, 13 czerwca, w kalendarzu kościelnym będziemy obchodzili święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Ma być to dzień szczególnej modlitwy całego Kościoła za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu.
 6. Spotkanie formacyjne młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania w środę o godz. 19.00 w kościele.
 7. W niedzielę, 2 czerwca, w czasie Mszy św., w ramach kolekty budowlanej zebraliśmy kwotę: 4.385,-zł. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary.
 8. W niedzielę, 16 czerwca, w czasie Mszy św., kolekta budowlana.
 9. Czerwiec to tradycyjnie miesiąc szczególnego kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Cześć Bożemu Sercu oddajemy podczas nabożeństw czerwcowych w niedzielę i w tygodniu po Mszy św. wieczornej.

Sakrament małżeństwa pragną zawrzeć

 1. Jarosław Mądraszewski, st. wolny; z tutejszej parafii
    Monika Ciężkowska, st. wolny; z parafii pw. Miłosierdzia Bożego, Toruń
 2. Bartosz Kisielewski, st. wolny; z parafii Podwyższenia Krzyża Św., Górsk
    Julia Szczepańska, st. wolny; z tutejszej parafii