• Jan Paweł II w Toruniu

  Dnia 7 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Toruniu beatyfikował księdza Stefana Frelichowskiego

 • Powstanie Parafii

  Dekretem Biskupa Toruńskiego z 31 sierpnia 1999 roku z macierzystych parafii Apostołów Piotra i Pawła (Toruń Podgórz) oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa (Mała Nieszawka) zostaje wydzielona nowa parafia p.w. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

 • Parafia

  To pierwsza parafia wśród wspólnot Kościoła Powszechnego, pod wezwaniem Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Nowa parafia należy do dekanatu toruńskiego IV.

 • Dekret Erygujący

  Dekret erygujący wszedł w życie 8 września 1999 roku i tego dnia, w Święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny, jako mieszkańcy nowej parafii przeżywaliśmy wraz ze swoim Księdzem Proboszczem, Ryszardem Dominem, pierwszą Mszę Św. na placu przeznaczonym pod budowę kościoła.

 • Budowa Kościoła

  Kościół parafialny budowany jest przy ulicy Szubińskiej. W swej architektonicznej konstrukcji jest szczególną budowlą. W jej bryle upamiętniono scenerię, w której papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Patrona.

Biuro Parafialne

czynne:

   Poniedziałek        8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

   Czwartek              8.30 –   9.00

                               17.00 – 17.30

W nagłych wypadkach

o każdej porze.

 

Msze Święte

Niedziela:

  8.00 – przed Mszą św. o 7.50 - wypominki roczne  za zmarłych

10.00 – przed Mszą św.  o 9.50 - wypominki roczne za zmarłych

11.30 – z udziałem dzieci przygotowujących się do               I Komunii św.

18.00 – z udziałem młodzieży gimnazjalnej przygotowującej się do Bierzmowania

Dni powszednie: 9.00 albo 18.00

W święta tzw. zniesione: 9.00, 18.00

33 Niedziela zwykła

Ogłoszenia duszpasterskie

XXXIII Niedziela Zwykła – 18 listopada 2018 r.

W czasie niedzielnego świętowania liturgia kieruje nasz wzrok ku niebu. To nie tylko kierunek, do którego jesteśmy wezwani w naszym codziennym postępowaniu. To także wyraz tęsknoty Boga, który czeka na nas, pełen chwały, abyśmy mieli pełne szczęście na wieczność. To nasze spotkanie z Panem napełnia nas radością. Niech czyste serca i modlitwa będą znakiem naszej gotowości.

 1. W tę niedzielę cały Kościół po raz drugi obchodzi Światowy Dzień Ubogich. Hasłem tego dnia są słowa psalmu: „Biedak zawołał, a Pan go usłyszał” (Ps 34,7). Światowy Dzień Ubogich ustanowił papież Franciszek w Liście Apostolskim „Misericordia et Misera” ogłoszonym na zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, 20 listopada 2016 r. 
 2. Z okazji Światowego Dnia Ubogich Caritas Diecezji Toruńskiej przygotowała chlebki miłosierdzia. Zebrane ofiary pozostają w parafii z przeznaczeniem na wsparcie ubogich. 
 3. W tę niedzielę, 18 listopada, w czasie Mszy św., w ramach kolekty budowlanej zbieramy ofiary na uregulowanie płatności za wykonane drzwi głównego wejścia do kościoła.
 4. W poniedziałek, 19 listopada, o godz. 19.00 w salce duszpasterskiej spotkanie kręgu biblijnego.
 5. W środę, 21 listopada, zapraszam na różaniec św. i Mszę św. o 18.00 osoby ze wspólnoty Żywego Różańca im. Narodzenia NMP.
 6. Wypominki roczne można składać w zakrystii (po każdej Mszy św.) i w biurze parafialnym. Druki na wypominki znajdują się na stoliku przy wyjściu z kościoła.Wypominki roczne będą odmawiane dziesięć minut przed Mszą św. o godz. 8.00 i 10.00.
 7. Spotkania formacyjne dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu Bierzmowania: w środę, o godz. 19.00, w niedzielę o godz. 16.00. 
 8. W I niedzielę adwentu, 2 grudnia, po każdej Mszy św. zostaną poświęcone opłatki na stół wigilijny, które do naszych domów zaniosą przedstawiciele naszej parafii. Ofiary z opłatków przeznaczone są na zapłacenie należności za wykonane dotychczas prace przy kościele.
 9. W ramach przygotowania naszej świątyni na uroczystość konsekracji, w gablocie przed kościołem umieszczone są projekty: pozłacany krzyż ze srebrną figurą Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, srebrny pozłacany ołtarz adoracji z tabernakulum, marmurowy ołtarz ofiarny i marmurowy stół słowa Bożego, czyli ambonka. Bóg zapłaćwszystkim za ofiarowane dotychczas złote przedmioty dla wykonania złocenia krzyża i ołtarza adoracji z tabernakulum. Dziękuję również za składane ofiary na wykonanie poszczególnych prac. Zapewniam o wdzięcznej modlitwie w intencji ofiarodawców.
 10. W środę, 21 listopada, w liturgii wspominamy Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny. Gdy Maryja miała trzy lata, rodzice, św. Joachim i św. Anna, oddali Ją kapłanowi Zachariaszowi, ojcu św. Jana Chrzciciela, na wychowanie i naukę. Maryja pozostała w świątyni około 12 lat. Dla uczczenia tej tajemnicy z Jej życia od VIII wieku na Wschodzie, a od XIV wieku także na Zachodzie obchodzono specjalne święto.
 11. W tym tygodniu patronują nam również: 20 listopada – św. Rafał Kalinowski (1835-1907), prezbiter, jeden z przywódców powstania styczniowego w 1863 roku, sybirak, karmelita i kapłan galicyjski; miał niezwykły dar jednania grzeszników z Panem Bogiem; jest patronem ludzi poszukujących sensu życia i zagubionych na drogach wiary; 22 listopada – św. Cecylia (†III wiek), dziewica i męczennica, patronka chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych; 24 listopada – św. Andrzej Dung-Lac i Towarzysze, męczennicy wietnamscy.