Polish English French Italian Spanish

Ogłoszenia duszpasterskie

XXXIII Niedziela Zwykła – 19 listopada 2017 r.

Dziś przeżywamy 33. niedzielę w ciągu roku, a to oznacza, że rok liturgiczny zbliża się do końca. Czytania mszalne przygotowują nas na powtórne przyjście Chrystusa, zwane Paruzją, która zamknie dzieje świata. Chrystus Pan przybędzie jako Sędzia – Król, by raz na zawsze oddzielić dobro od zła i – jak to mówimy w każdym Credo mszalnym – Jego panowaniu nie będzie końca. Jest to prawda wiary znana już pierwszym chrześcijanom, a którzy bardzo się nią przejmując, kończyli swe modlitwy zawołaniem: Marana tha – Przyjdź, Panie Jezu! Idąc tym tropem, pamiętajmy, że zawsze musimy być przygotowani na spotkanie z Panem. Pamiętajmy jednak, że Pismo Święte jednoznacznie stwierdza, iż data Pańskiego przyjścia jest nieznana i tak musi pozostać.

  1. Papież Franciszek w liście na zakończenie Roku Miłosierdzia ogłosił nowe święto. W tę niedzielę cały Kościół obchodzi I Światowy Dzień Ubogich, który przeżywany jest pod hasłem: „Nie miłujmy słowem, ale czynem”, zaczerpniętym z 1 Listu św. Jana.
  2. W sobotę, 11 listopada, w toruńskiej kurii ogłoszono decyzję ojca świętego Franciszka, który mianował nowym biskupem toruńskim bpa Wiesława Śmigla, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej. Ingres biskupa Wiesława Śmigla do katedry toruńskiej odbędzie się w niedzielę, 10 grudnia br. o godz. 12.00. W uroczystościach weźmie udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Penacchio.
  3. W tę niedzielę, 19 listopada, w czasie Mszy św., w ramach kolekty budowlanej zbieramy ofiary na zapłacenie należności za wykonane dotychczas prace przy kościele. Dziękuję wszystkim wspierającym budowę kościoła darem modlitwy i ofiarnością. Dziękuję również osobom, które złożyły ofiary na ten cel w zakrystii kościoła, biurze parafialnym lub na parafialne konto budowy kościoła. Wszystkim ofiarodawcom towarzyszy wdzięczna modlitwa.
  4. W I niedzielę adwentu, 3 grudnia, po każdej Mszy św. zostaną poświęcone opłatki na stół wigilijny, które do naszych domów zaniosą przedstawiciele naszej parafii. Ofiary z opłatków przeznaczone są na zapłacenie należności za wykonane dotychczas prace przy kościele.
  5. Wypominki roczne można składać w zakrystii po każdej Mszy św. Druki na wypominki znajdują się na stoliku przy wyjściu z kościoła. Wypominki roczne będą odmawiane w każdą niedzielę dziesięć minut przed Mszą św. o godz. 8.00 i 10.00.
  6. W każdą niedzielę na mszy św. o godz. 10.00 spotkanie młodzieży II klas gimnazjum w ramach przygotowania do sakramentu Bierzmowania.
  7. W każdą niedzielę po mszy św. o godz. 11.30 spotkanie dla rodziców i dzieci klas III, przygotowujących się do I Komunii św.
  8. We wtorek, 21 listopada, w liturgii wspominamy Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny. Gdy Maryja miała trzy lata, rodzice, św. Joachim i św. Anna, oddali Ją kapłanowi Zachariaszowi, ojcu św. Jana Chrzciciela, na wychowanie i naukę. Maryja pozostała w świątyni około 12 lat. Dla uczczenia tej tajemnicy z Jej życia od VIII wieku na Wschodzie, a od XIV wieku także na Zachodzie obchodzono specjalne święto.
  9. W tym tygodniu patronują nam również: 20 XI – św. Rafał Kalinowski (1835-1907), prezbiter, jeden z przywódców powstania styczniowego w 1863 roku, sybirak, karmelita i kapłan galicyjski; miał niezwykły dar jednania grzeszników z Panem Bogiem; jest patronem ludzi poszukujących sensu życia i zagubionych na drogach wiary; 22 XI – św. Cecylia (†III wiek), dziewica i męczennica, patronka chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych; 24 XI – św. Andrzej Dung-Lac i Towarzysze, męczennicy wietnamscy.
   
© Toruń - Podgórz, ul. Szubińska 15