Polish English French Italian Spanish

Ogłoszenia duszpasterskie

Niedziela – Uroczystość Narodzenie św. Jana Chrzciciela – 24 czerwca 2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela poprzedziło narodziny Zbawiciela. Jan był ostatnim z proroków Starego Testamentu i jednocześnie pierwszym świętym Nowego Testamentu, którego śmierć w obronie prawdy i moralności była również zapowiedzią zbawczej śmierci Jezusa. Wielkość Jana, „największego spośród narodzonych z niewiasty”, może być właściwie odczytana tylko w świetle życia Chrystusa, który sam jest prawdziwą światłością świata.

  1. Rozpoczął się czas wakacyjny, dla wielu czas urlopów, wypoczynku i wyjazdów. Podróżujmy bezpiecznie pod opieką św. Krzysztofa, patrona kierowców. A wszystkim udającym się na letni wypoczynek dedykujemy słowa Jana Pawła II: „Chodzi o to, by odpoczynek nie był odejściem w próżnię, aby nie był tylko pustką. Wtedy nie będzie naprawdę wypoczynkiem. Chodzi o to, ażeby był wypełniony spotkaniem. Mam na myśli - i owszem - spotkanie z przyrodą, z górami, morzem i lasem. Człowiek w umiejętnym obcowaniu z przyrodą odzyskuje spokój, ucisza się wewnętrznie”.
  2. W tę niedzielę, 24 czerwca, obchodzimy uroczystość narodzenia świętego Jana Chrzciciela, proroka znad Jordanu, którego zadaniem było przygotować Naród Wybrany na przyjście Zbawiciela. Jest on jedynym świętym oprócz Matki Bożej, którego narodzenie wspomina się w liturgii Kościoła, jest również jednym z patronów Ruchu Trzeźwości w Polsce.
  3. W środę przypada Uroczystość głównej patronki Diecezji Toruńskiej, Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy. Jest to szczególny dzień modlitw za cały Kościół Toruński.
  4. W czwartek, 28 czerwca, celebracją wieczornej Mszy Świętej wigilijnej o godz. 18.00 wchodzimy w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła. W kalendarzu liturgicznym pod datą 29 czerwca czcimy ich razem, bo są dwoma wielkimi filarami, na których wsparty jest Kościół rzymski. Tradycja głosi, że ponieśli śmierć męczeńską tego samego dnia. Ich wstawiennictwu będziemy polecać Bożej opiece wszystkich wierzących, zwłaszcza pasterzy Chrystusowej owczarni. Swoimi modlitwami obejmijmy również obecnego papieża Franciszka. Ze względu na uroczystość liturgiczną w piątek, 29 czerwca, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
  5. W niedzielę, 17 czerwca, w czasie Mszy św., w ramach kolekty budowlanej zbieraliśmy ofiary na uregulowanie płatności za wykonane dotychczas prace przy kościele.Zebraliśmy kwotę: 3.427,-zł. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary. Dziękuję wszystkim wspierającym budowę kościoła darem modlitwy i ofiarnością. Dziękuję również osobom, które złożyły ofiary na ten cel w biurze parafialnym lub na parafialne konto budowy kościoła. Wszystkim ofiarodawcom towarzyszy wdzięczna modlitwa.
  6. Nabożeństwo czerwcowe w niedzielę i w tygodniu po Mszy św. wieczornej.
  7. Dziękuję za ofiary składane do skarbonki przy głównym wyjściu z kościoła z napisem na zakup gabloty. W tej gablocie zostaną umieszczone zdjęcia, projekty i opis: ołtarza eucharystycznego, ołtarza słowa, lektorium, nastawy ołtarzowej z tabernakulum, krzyża z postacią Chrystusa, witraży „Zesłanie Ducha Świętego” i „Zmartwychwstanie”.

   W minionym tygodniu Pan Bóg powołał do wieczności śp. Irenę Lamparską l.85, zam. ul. Kolorowa. Rodzinie zmarłej składamy wyrazy chrześcijańskiego współczucia. W intencji śp. Ireny zostaną odprawione Msze św.: 25.07. godz. 18.00; 15.08. godz. 10.00; 26.08. godz. 10.00; 02.09. godz. 10.00; 09.09. godz. 10.00; 23.09. godz. 10.00; 07.10. godz. 10.00.

   
© Toruń - Podgórz, ul. Szubińska 15