kanM

»Gdy świętość zostaje w sposób uroczysty stwierdzona - na drodze beatyfikacji, a zwłaszcza kanonizacji - Kościół raduje się szczególną radością. Jest to poniekąd największa radość, jakiej Kościół może doznać w swej ziemskiej wędrówce«

Jan Paweł II, Kraków, 1983r.

W niedzielę Miłosierdzia Bożego, 27 kwietnia, podczas mszy kanonizacyjnej Jana Pawła II i Jana XXIII, o wpisanie ich w poczet świętych poprosili papieża Franciszka prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato i postulatorzy procesów: ojciec Giovangiuseppe Califano i ksiądz Sławomir Oder.

Kardynał Amato wraz z dwoma postulatorami procesów kanonizacyjnych przedstawił następującą prośbę: "Ojcze Święty, Święta Matka Kościół usilnie prosi Waszą Świątobliwość o włączenie błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II w poczet świętych i aby jako święci byli czczeni przez wszystkich chrześcijan".

Po trzykrotnym przedstawieniu prośby o wpisanie obu papieży w poczet świętych Papież Franciszek ogłosił uroczyście:

Na chwałę Świętej i Nierozdzielnej Trójcy, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa i świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych modlitwach i za radą wielu naszych Braci w biskupstwie orzekamy i stwierdzamy, że błogosławieni Jan XXIII i Jan Paweł II są świętymi i wpisujemy ich do katalogu świętych, polecając, aby odbierali oni cześć jako święci w całym Kościele”.